بازرسی منزل افراد با حکم شفاهی مقامات قضایی خلاف قانون است

دادستان شیراز اخیرا گفته است که نیروی انتظامی و ماموران امنیتی می‌توانند فقط با یک دستور شفاهی قاضی یا دادسرا، وارد خانه ها یا مکان‌های دیگری که به نظرشان مشکوک می‌آید شوند و آن ها را بازرسی کنند.
این اظهار نظر ضمن این که راه را برای سواستفاده ماموران امنیتی باز می‌کند، برخلاف ادعای این دادستان، خلاف قانون آیین دادرسی کیفری جدید هم است.
با وجود این که ماده ۳۴ قانون جدید به مقام قضایی اجازه داده در موارد فوری به ضابطان دادگستری به طور شفاهی دستور بدهد، در همین ماده تاکید شده که در شرایط عادی دستورات مقام قضایی به ضابطان دادگستری باید به صورت کتبی باشد و تنها در موارد فوری که صدور دستور کتبی مقدور نیست دستور می‌تواند به صورت شفاهی صادر شود.
با این‌حال طهماسب یزدانیان دادستان شیراز مدعی است این ماده شامل مواردی چون تفتیش منازل می‌شود و احتمالا این مساله را به بازداشت کردن افراد هم. یعنی برخلاف قانون که برای بازداشت افراد توسط ماموران انتظامی و امنیتی، حکم کتبی قاضی را لازم می‌داند، اجازه می‌دهد که در شرایطی که این ماموران تشخیص دهند، با دستور تلفنی و شفاهی قاضی آزادی اشخاص را سلب کنند. چنین برداشتی مطلقا نادرست است و دست ماموران را برای ضایع کردن حقوق مردم باز می‌کند.
وکیل همکار “مرکز مشاوره فعالان مدنی و سیاسی” معتقد است: “دستوراتی که در ماده ۳۴ قانون آیین دادرسی ماده مورد اشاره قرار گرفته شامل مواردی مانند جلب افراد، انتقال به بازداشتگاه و تفتیش اماکن نمی‌شود که تشریفات خاص خود را دارند و در مواد جداگانه به آن‌ها پرداخته شده است. در چنین مواردی ماموران تنها با در دست داشتن و ارائه دستور مکتوب قضایی می‌توانند برای جلب افراد یا تفتیش اماکن اقدام کنند و ارائه و ابلاغ دستور قضایی جزو حقوق افراد است و باید طبق تشریفات قانونی صورت گیرد.”
این وکیل حقوق بشری می‌گوید: “فلسفه وضع چنین تشریفاتی جلوگیری از بازداشت‌های خودسرانه و ناپدیدشدن‌های قهری و تجاوز به حریم خصوصی افراد است و عدم رعایت تشریفات قانونی و استناد به دستور شفاهی از سوی ماموران انتظامی و امنیتی در هریک از این موارد مصداق بارز نقض حقوق اساسی افراد و قابل تعقیب انتظامی و جزایی است”.
قوانین ایران به کسی که حقوق اساسی‌اش به دلیل تخطی ماموران انتظامی و امنیتی از قانون تضییع شده حق شکایت و درخواست جبران خسارت می‌دهد. اگر شما یکی از این افراد هستید، با ما تماس بگیرید و از مشاوره حقوقی رایگان در این زمینه برخوردار شوید.


برای اطلاعات بیشتر درباره حقوق خود عضو کانال تلگرام دستگیری شوید. https://telegram.me/Dastgirii
خبر مربوطه را این‌جا بخوانید: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940918001049