پدر سعید زینالی: بازجویان سپاه تهدید کردند که در صورت پیگیری وضعیت سعید٬‌ اعضای خانواده‌ام را بازداشت می‌کنند

هاشم زینالی٬ پدر سعید زینالی می‌گوید که در دوران بازداشت تهدید شده که در صورت پیگیری وضعیت پسرش٬ اعضای خانواده‌اش بازداشت خواهند شد. مامورانی که او را در مقابل زندان اوین بازداشت کردند هنگام سوار کردنش به ماشین طوری بر سر و صورت او زدند که دندان مصنوعی‌اش از دهانش افتاد و زیر چرخ‌های ماشین شکست. هاشم زینالی که در بند دو الف اوین٬‌ بازداشتگاه تحت کنترل سپاه پاسداران، بازجویی شده به صورت موقت و با قید وثیقه آزاد شده است.
بازجویان بند دو الف سپاه از او خواسته‌اند که از پیگیری ناپدیدشدن پسرش پس از بازداشت او در حوادث پس از اعتراضات کوی دانشگاه در ۱۸ تیر ۱۳۷۸ دست بکشد و بگوید که سپاه در بازداشت پسرش نقش نداشته است.
هاشم زینالی به روزآنلاین گفته است: «من حرف نمی‌زدم سکوت می‌کردم. من زحمتکش این مملکت بودم. ۸ سال جبهه و جنگ بودم برای این مملکت، از وزارت صنایع بارها و بارها تشویق‌نامه و تقدیرنامه گرفتم. خدمت کردم به مملکتم و هی گفتم درست می‌شود. به خانواده مدام می‌گفتم درست می‌شود اما مرا شرمنده خانواده‌ام هم کردند. حالا بعد از ۱۷ سال که پی‌گیری کردیم سوال کردیم و جواب ندادند می‌خواهند ۱۷ سال را ظرف ساعت و چند روز، آن هم با زندان و تهدید جمع کنند. گفتم خیلی دیر آمدید ۱۷ سال هر کجا رفتیم به در بسته خوردیم و.. در نهایت هم حرفشان فقط این بود که شما دروغ می‌گویید. همه چیز دروغ است.»
هاشم زینالی در حالی مورد ضرب و شتم و بازداشت و تهدید قرار گرفته که خواسته‌ای جز پیگیری سرنوشت فرزندش ندارد. سعید زینالی ۱۷ سال پیش توسط ماموران امنیتی بازداشت شده و علی‌رغم تمام پیگیری‌های خانواده‌اش تاکنون سرنوشت او نامعلوم مانده است. به چنین وضعیتی در تعریف حقوقی «ناپدیدشدن قهری» گفته می‌شود و کنوانسیون خاصی برای حمایت از حقوق ناپدیدشدگان قهری وجود دارد که جمهوری اسلامی ایران تاکنون از الحاق به آن خودداری کرده است. با این حال این مساله چیزی از مسئولیت جمهوری اسلامی برای پیگیری سرنوشت سعید زینالی و حمایت از حق دادخواهی و حقوق ابتدایی نزدیکان و اعضای خانواده او که پیگیر سرنوشت او هستند کم نمی‌کند.
خواهر و مادر سعید زینالی نیز پیش از این در مهرماه ۱۳۸۹ از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بودند.

روزآنلاین: هاشم زینالی: در زندان سپاه گفتند سرنوشت سعید را پیگیری نکن
http://goo.gl/1G2zIz