فریبرز رییس‌دانا تنها به دلیل سوال از وضعیت ممنوع‌الخروجی خود ساعاتی بازداشت شد

با وجود این‌که اداره گذرنامه وظیفه دارد به شهروندان در مورد ممنوع‌الخروج بودن یا نبودنشان پاسخ دهد، فریبرز رییس‌دانا، تنها به دلیل سوال در مورد وضعیت خود چند ساعتی بازداشت شد. این اقتصاددان و عضو کانون نویسندگان ایران که به اداره گذرنامه تهران مراجعه کرده بود، پس از این‌که گذرنامه‌اش ضبط شد، برای ساعاتی توسط قرارگاه امنیتی مستقر در اداره گذرنامه تهران بازداشت و پس از آن به دادسرای اوین منتقل شد.
رییس‌دانا با اعلام این خبر در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: «پس از مدتی معطلی خانم پلیسی پشت باجه ظاهر شد و او گذرنامه تازه‌صادرشده مرا گرفت و گفت شما ممنوع‌الخروج نیستید و از من خواست در آن دکه یک متر در یک متری بنشینم تا جوابم را قطعی کند. من ناگزیر آن‌جا منتظر ماندم. اما یکی دو سه دقیقه بعد ناگهان ماموران انتظامی شتابان با دستبند به سراغم آمدند و به اعتراض من و در خواستم برای پس گرفتن پاسپورت توجهی نکردند و مرا به قرار گاه انتظامی امنیت مستقر در اداره گذرنامه بردند. کماکان دستبند زدند و به صندلی آهنی بندم کردند.»
فریبرز رییس‌دانا پس از انتقال به دادسرای اوین با دستور مقامات قضایی آزاد شد و قرار است که در این هفته خود را به معاونت قضایی دادستانی کل معرفی کند.
تنها توقیف گذرنامه افراد ممنوع‌الخروج مجاز است و براساس قانون هیچ شهروندی را نمی‌توان بدون حکم بازداشت که باید توسط یک دادگاه صادر شده باشد، حتی برای چند ساعت بازداشت کرد. مگر این‌که مقابل چشم مردم و ماموران مرتکب جرمی شده باشند.
برای دریافت اطلاعات بیش‌تر در مورد ممنوع‌الخروجی و خروج قانونی از کشور لینک زیر را کلیک کنید:
http://goo.gl/sB3V0O

سوالات خود را در این رابطه می‌توانید با مشاوران حقوقی ما در میان بگذارید و برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما مشورت کنید.
ایمیل با امنیت بالا: [email protected]
اسکایپ: moshaver.shahrvand1
ایمیل: [email protected]
کانال تلگرام دستگیری را دنبال کنید:
https://telegram.me/Dastgirii