از دستگیری می‌پرسند: یک سال پیش به دلیل … مغازه‌ام تفتیش و پلمپ شد و من پس از دو ماه متواری‌بودن با پاسپورت خودم از فرودگاه … به مقصد … پرواز کردم اما کسی در فرودگاه از من هیچ سوالی نکرد و بازداشت هم نشدم آیا نام من در سیستم نبوده است؟

پاسخ دستگیری: مطابق قانون تا هنگامی که متهم در دسترس مرجع قضایی قرار نگرفته باشد ، مقام قضایی می‌تواند در جرائم مهم و با توجه به دلایل ارتکاب و وقوع جرم برای جلوگیری از فرار متهم دستور منع خروج متهم از کشور را صادر کند. مدت اعتبار این دستور، شش‌ماه و قابل تمدید است و در صورت عدم تمدید این دستور خود به خود منتفی است و مراجع مربوط نمی‌‏توانند مانع از خروج شوند . ماده ۱۸۸ آیین دادرسی کیفری در این خصوص مقرر می‌دارد “تا هنگامی‌که به متهم دسترسی حاصل نشده، بازپرس می‌تواند با توجه به اهمیت و ادله وقوع جرم، دستور منع خروج او را از کشور صادر کند. مدت اعتبار این دستور، شش‌ماه و قابل تمدید است. در صورت حضور متهم در بازپرسی و یا صدور قرار موقوفی، ترک و یا منع تعقیب، ممنوعیت خروج منتفی و مراتب بلافاصله به مراجع مربوط اطلاع داده می‌شود. در صورتی که مدت مندرج در دستور منع خروج منقضی شود این دستور خود به خود منتفی است و مراجع مربوط نمی‌‏توانند مانع از خروج شوند.
در مورد سوال مطروحه با توجه به این‌که فعالیت غیر مجاز شما که منجر به پلمپ مغازه از سوی اداره اماکن نیروی انتظامی یا سازمان تعزیرات حکومتی گردیده از نظر مقام قضایی از جرائم مهم تلقی نشده تا دستور ممنوعیت خروج شما از کشور را صادر کند زیرا اساسا این‌گونه موارد از جرایم صنفی بوده که در نهایت منجر به مجازات‌هایی از قبیل تعلیق یا ابطال پروانه کسب ،جریمه نقدی یا تعطیلی دائم یا موقت محل کسب می‌گردد. بنابراین از آن‌جا که فعالیت غیر مجاز شما از نظر مقام قضایی از جرائم مهم تلقی نگردیده و همچنین از آن‌جا که مغازه شما نیز پلمپ گردیده و به نوعی در کنترل قانونی بوده و انتظار می‌رفته تا شما با مراجعه به مراجع قضایی و اجرای دستورات قانونی اقدامات لازم را برای فک پلمپ به عمل بیاورید لذا از نظر مقام قضایی نیازی به صدور دستور ممنوع‌الخروجی شما از کشور وجود نداشته . با این‌حال چنانچه احضاریه‌ای در این مدت زمان یک‌سال از مراجع قضایی برای شما ارسال شده باشد ممکن است به دلیل عدم حضور در مرجع قضایی ذیصلاح حکم جلب شما متعاقبا صادر شده و به دستور مقام قضایی دستور ممنوع‌الخروجی شما از کشور نیز صادر شده باشد. به همین جهت به نظر می‌رسد لازم است تا شما از طریق وکلای دادگستری یا افراد مورد وثوق پرونده را پیگیری نموده و از آخرین اقدامات قضایی صورت گرفته در پرونده‌تان مطلع باشید تا در صورت برگشت به ایران دچار مشکل نشوید.

کانال تلگرام دستگیری را دنبال کنید:
https://telegram.me/Dastgirii