نوید اقدسی به دلیل پیگیری قتل مشکوک یک شهروند بهایی هنوز در زندان وزارت اطلاعات است

نوید اقدسی، شهروند بهایی که به دلیل پیگیری قتل مشکوک عطاالله رضوانی، عضو سابق هیات خادمین جامعه بهایی بندرعباس، دستگیر شده همچنان در بند ۲۰۹ زندان اوین در بازداشت ماموران وزارت اطلاعات است و اطلاعی از وضعیت او در دسترس نیست.
یکی از نزدیکان نوید اقدسی به عدالت برای ایران گفت افراد لباس شخصی روز ۲۴ آبان (۱۵ نوامبر) با معرفی خود به عنوان ماموران مبارزه با مواد مخدر وارد منزل شده و اقدام به بازداشت او کردند. همین گزارش حاکی از آن است که نوید اقدسی پس از بازداشت به سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ اوین که در کنترل وزارت اطلاعات است منتقل شده و براساس شنیده‌های برخی زندانیان بهایی که هم‌زمان با او بازداشت شده بودند، در رابطه با پیگیری‌هایش درباره قتل عطاالله رضوانی و برگزاری مراسم سالگرد برای او بازجویی شده است.
عدالت برای ایران با اعتراض به بازداشت نوید اقدسی به دلیل فعالیت‌هایش در راستای دادخواهی و اجرای عدالت خواهان آزادی فوری و بی‌قید و شرط او و انجام تحقیقات مستقل برای شناسایی و محاکمه عاملان و آمران قتل عطاالله رضوانی است.
نوید اقدسی پس از کشته شدن پسرخاله‌اش عطاالله رضوانی به دنبال دادرسی و اجرای عدالت در رابطه با این قتل بود و از طریق مراجعه به مقامات داخلی، سازمان‌های حقوق بشری و مصاحبه با رسانه‌ها برای شناسایی و پاسخگو کردن عاملین و آمرین فعالیت می‌کرد. ماموران امنیتی چندی پیش نوید اقدسی را تهدید کرده بودند که به دلیل مصاحبه‌ها و پیگیری‌هایش در رابطه با این پرونده به «سراغش خواهند آمد».
این زندانی سیاسی روز یک‌شنبه ۲۹ آذر سال جاری پس از سه هفته بی‌خبری با خانواده‌اش تماس گرفت. خانواده‌ نوید اقدسی تا کنون اجازه ملاقات با او را نداشته‌اند و با وجود این‌که مقامات قضایی نامه اجازه ملاقاتش با خانواده را صادر کرده بودند در زندان اوین به آن‌ها گفت شد که او ممنوع‌الملاقات است.
عطاالله رضوانی، عضو سابق هیات خادمین جامعه بهایی بندرعباس دوم شهریور ۱۳۹۲ به ضرب گلوله افراد ناشناس به قتل رسید. این فرد سرشناس جامعه بهایی بارها از سوی مسئولان اطلاعاتی و دفتر امام جمعه بندرعباس تهدید شده بود و خانواده او مدارک و شواهدی در دست دارند که نشان می‌دهد قتل او به دلیل اعتقادات مذهبی‌ و فعالیت‌هایش برای جامعه بهایی در بندرعباس بوده است.
با گذشت بیش از دو سال از این قتل مسئولان قضایی و انتظامی هیچ‌گونه اقدام موثری در راستای شناسایی و محاکمه قاتلان عطالله رضوانی انجام نداده‌اند. تحقیقات عدالت برای ایران حاکی از آن است که در مقطعی مقامات قضایی مسئول پرونده، به خانواده پیشنهاد کرده بودند که از بودجه دولتی دیه دریافت و در مقابل، از پیگیری پرونده صرفنظر کنند. پس از آن‌که این پیشنهاد از سوی خانواده رد می‌شود، همان مقامات، قتل او را خودکشی یا با انگیزه‌های شخصی اعلام و تحقیقات درباره مرگ رضوانی را متوقف کرده‌اند. پیگیری مستمر خانواده او از طریق مقامات قضایی تا کنون بی‌نتیجه مانده و شکایت‌نامه‌های آن‌ها به مقامات عالی‌رتبه همچون رئیس‌جمهوری، رئیس قوه قضاییه، رییس ستاد حقوق بشراسلامی و نمایندگان مجلس بی‌پاسخ مانده است.
http://justice4iran.org/…/pu…/call-for-action/navid-aghdasi/