از دستگیری می‌پرسند: پدر من چند روز پیش بعد از چند سال از خارج از کشور وارد فرودگاه امام خمینی شد. ولی ما هر چه در سالن انتظار منتظر شدیم نیامد. به ما گفتند که به خانه برویم و بعد از چند سوال و جواب به خانه می‌آید. از آن زمان هیچ خبری از او نداریم. چه کار باید بکنیم؟ از کجا باید پیگیری کنیم؟ 

پاسخ دستگیری: سه احتمال وجود دارد: یکی اینکه پدر شما شاکی خصوصی داشته و پرونده به دلیل اقامت پدرتان در خارج از کشور باز مانده و برای اجرای حکم به محض ورود به ایران دستگیر شدند. احتمال دوم این‌که پدرتان کاری بر خلاف مقررات فرودگاه انجام داده‌اند یا در حالت سوم این‌که پدر شما با حکم بازداشت صادره از سوی دادسرا به دلیل وجود یک پرونده نزد مدعی‌العموم دستگیر شده است. این مورد معمولا زمانی پیش می‌آید که یکی از دستگاه‌های امنیتی در دادسرا علیه شخصی پرونده تشکیل می‌دهد و از مقام قضایی می‌خواهد که به ماموران انتظامی در فرودگاه دستور دهد تا شخص را به محض ورود به کشور دستگیر کنند.
در حالت سوم، معمولا پس از دستگیری افراد و انجام تحقیقات آن‌ها را برحسب مورد به بازداشتگاه نیروی سپاه یا وزارت اطلاعات فرستاده می‌شوند. در بیشتر موارد به خانواده‌هایشان در خصوص مکان بازداشت و نوع اتهام اطلاع داده نمی‌شود و تا مدت‌ها به فرد بازداشت‌شده اجازه امکان برقراری تماس با خانواده‌اش را نمی‌دهند .بنابراین، بهتر است با مراجعه به دادسرای ویژه فرودگاه یا دادسرای شهید مقدس واقع در زندان اوین مصرانه پیگیر وضعیت پدر خود باشید. همچنین در اسرع وقت با وکیلی صحبت کنید که در صورت بازداشت پدرتان بتواند پرونده او را پیگیری کند و درخواست ملاقات با وی بدهد.

کانال تلگرام دستگیری را دنبال کنید:
https://telegram.me/Dastgirii