سازمان عفو بین‌الملل: رمضان احمد کمال زندانی کرد سوری در ایران به جراحی نیاز دارد

سازمان عفو بین‌الملل در روز ٢۶ ژانویه ٢٠١۶ با صدور بیانیه‌ای خواستار «اقدام فوری» در خصوص وضعیت رمضان احمد کمال ، زندانی کرد سوری محبوس در زندان‌ رجایی‌شهر کرج شد.
عفو بین‌الملل در این بیانیه می‌نویسد: «رمضان احمد کمال زندانی کرد سوری که در حال گذراندن ١٠ سال حکم خود در ایران است به مراقبت‌های پزشکی از جمله جراحی نیاز فوری دارد. روز ٣٠ دسامبر ٢٠١۵ در حالی که او را به بیمارستان برای درمان عفونت‌های پس از جراحی می‌بردند، مقامات زندان او را کتک زدند و پس از دو هفته بدون آن‌که مراقبت‌های پزشکی لازم برای او انجام شده باشد، او را به زندان بازگرداندند.»
پیش از این رمضان احمد کمال با نوشتن نامه‌ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران، از ضرب و شتم خود به وسیله ماموران زندان رجایی‌شهر خبر داده بود.
رمضان احمد کمال، در سال ١٣۸۷ به همراه سه تن از اعضای پ ک ک (حزب کارگران کردستان ترکیه) که به صورت اشتباهی وارد مرزهای ایران شده بودند، دستگیر شد. او در حالی بازداشت شد که در حال فرار به سمت مرزهای عراق بود و ماموران مرزبانی ایران با شلیک چند گلوله به شکم، کتف چپ و ران مانع از فرار او شدند، این گلوله‌ها هنوز با گذشت هفت سال از بدن او خارج نشده‌اند.
این زندانی کرد سوریه، به اتهام عضویت در پ ‌ک‌ ک (حزب کارگران کردستان ترکیه) در دادگاه انقلاب شهر خوی به اعدام محکوم شد، اما این حکم در دیوان‌عالی‌ کشور مورد تجدید نظر قرار گرفت و حکم او به ١٠ سال حبس تعزیری تغییر یافت.
احمد کمال، هیچ خویشاوندی در ایران ندارد و زندانیان سابق سیاسی که با او هم‌بند بوده‌اند، پیگیر مداوا و رسیدگی به وضعیتش هستند.

سازمان عفو بین‌الملل: رمضان احمد کمال زندانی کرد سوری در ایران به جراحی نیاز دارد
https://goo.gl/F9kpKd
مرکز مشاوره فعالان مدنی و سیاسی: زندانی کرد به احمد شهید: ضرب و شتم ماموران زندان من را به کما فرستاد
https://goo.gl/TppLuV
مرکز مشاوره فعالان مدنی و سیاسی: هفت سال انتظار یک زندانی سیاسی برای خروج گلوله‌های به‌جای‌مانده در بدنش
https://goo.gl/ONztZB
کانال تلگرام دستگیری را دنبال کنید:
https://telegram.me/Dastgirii