احضار تلفنی ماموران وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه بر خلاف قانون است

در بسیاری از پرونده‌های سیاسی برخلاف قانون ماموران وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه از طریق تلفن اقدام به احضار فرد می‌کنند. محل حضور می‌تواند دادسرا، دادگاه یا محل‌های تعیینی وزارت اطلاعات باشد. مهم آن است که شخص احضارشده به آن‌ها گوشزد کند که می‌داند عمل آن‌ها برخلاف قانون است ولی رفتن یا نرفتن وی به شرایط شخص احضارشده بستگی دارد و بهتر است قبل از هرگونه تصمیم‌گیری حتما با یک وکیل حقوق بشری آشنا به پرونده‌های سیاسی مشورت شود.

*در بسیاری موارد این‌گونه احضارها به دلیل آن است که اداره اطلاعات می‌خواهد از فعالیت‌های فرد اطلاع پیدا کند یا در شرایط زمانی خاص، فعالان سیاسی و اجتماعی را تهدید کند. در حوادث پس از انتخابات حتی در برخی موارد پس از حضور فرد احضارشده ماموران وزارت اطلاعات اقدام به بازداشت وی کرده‌اند.

“توصیه ما این است که در صورتی که با احضار تلفنی مواجه شدید، حتما پیش از هر تصمیمی برای رفتن یا نرفتن به جلسه بازجویی، با یک وکیل حقوق بشری که سابقه وکالت در پرونده‌های سیاسی و مدنی دارد مشورت کنید و با بررسی تمامی جوانب امر، در نهایت تصمیم خود رابگیرید. شما همچنین می‌توانید با مرکز مشاوره حقوقی آنلاین ما تماس بگیرید.”

برای اطلاعات بیشتر، جزوه “احضار، بازداشت و سایر قرارهای تامین” را که از سوی مرکز مشاوره فعالان مدنی و سیاسی (دستگیری) منتشر شده بخوانید:
http://justice4iran.org/…/wp…/uploads/2013/06/Dastgiri-1.pdf

آدرس کانال تلگرام دست‌گیری: https://telegram.me/Dastgirii