به خانواده خود آموزش دهید که در صورت بازداشت شما بلافاصله موضوع را به دو نفر از افراد مورد اعتمادتان اطلاع دهند

اگر احتمال می‌دهید که ممکن است در آینده به سبب فعالیت‌های خود دستگیر شوید بهتر است پیش‌بینی‌های لازم را از همین حالا انجام دهید. یکی از اقداماتی که می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات برای خود شما و دوستان و همکارانتان پیشگیری کند، هماهنگی با افراد مورد اعتماد و اعضای خانواده در رابطه با اطلاع‌رسانی راجع به دستگیری شما است. اولین و مهم‌ترین قدمی که خانواده و نزدیکان پس از بازداشت شخص باید بردارند، اطلاع دادن خبر دستگیری به حداقل دو فرد قابل اعتماد است. این شما هستید که باید این دو نفر را مشخص و راه تماسی امن با آن‌ها برای خانواده تعیین کنید. هشدار به سایرین موجب می‌شود آن‌ها بتوانند با اتخاذ تدابیر احتیاطی خطر را برای شما و دیگران کاهش دهند. افراد مورد اعتماد شما وظیفه خواهند داشت خبر بازداشت را به اطلاع همکاران و دوستان دیگر برسانند تا آن‌ها بتوانند تدابیر ضروری را به موقع اتخاذ کنند. فراموش نکنید، شما فقط مسئول امنیت خودتان نیستید بلکه در قبال امنیت و اطلاعات دوستان و همکاران خود هم مسئولید. خانواده‌ شما باید بدانند که اطلاع ندادن در مورد بازداشت، می‌تواند امنیت اشخاص دیگر را به طور جدی به خطر بیندازد. همچنین شما باید به خانواده‌تان گوشزد کنید که ماموران دستگیرکننده و بازجویان، قطعا خواهند خواست که خبر دستگیری را با هیچ‌کس در میان نگذارند و یکی از دلایل این امر، آسان‌ترشدن کار آن‌ها در دسترسی به اطلاعات اشخاص دیگر است و خانواده وظیفه دارد که خطر را به کسانی که با شما در رابطه دوستی یا کاری هستند، هشدار دهد.
به عنوان مثال، در جریان پرونده آرش‌ زاد، موسس و سردبیر وبلاگینا، دوستان و همکاران وی بیش از یک ماه پس از دستگیری او از این مساله مطلع شده‌اند. در این فاصله فرد بازداشت‌شده تحت فشار مجبور شده بود پسورد ای‌میلش را در اختیار بازجوها بگذارد و آن‌ها نه تنها به ایمیل‌های او دسترسی پیدا کرده بودند بلکه از طرف او با بقیه مکاتبه می‌کردند.
توصیه: نام و راه تماس امن با دو تن از افراد مورد اعتماد خود را نزد خانواده به امانت بگذارید و بارها و بارها به آن‌ها یادآوری کنید در صورت دستگیری شما، بلافاصله و بدون هیچ اتلاف وقتی، با آن‌ها تماس بگیرند. به آن دو فرد مورد اعتماد نیز آموزش‌های لازم را درمورد اقدامات پس از دستگیری بدهید.

اطلاعات بیشتر در مورد دستگیری آرش زاد: http://bit.ly/1RH49Cr